PTICE PJEVICE - PTICE PEVAČICE - Ornitološki Forum bez granica za područje Balkana !

http://ptice-birds.pixforum.net

Join the forum, it's quick and easy

PTICE PJEVICE - PTICE PEVAČICE - Ornitološki Forum bez granica za područje Balkana !

http://ptice-birds.pixforum.net

PTICE PJEVICE - PTICE PEVAČICE - Ornitološki Forum bez granica za područje Balkana !

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PJEVICE - PTICE PEVAČICE - Ornitološki Forum bez granica za područje Balkana !

Ptice pjevice fauna europe - Forum češljugar štiglec štiglic grdelin zelendur kanarinac konopljar cajzlić žutarica kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje,

Latest topics

» Nova parilica
pitanje_ptice se zalijeću u staklo Emptyčet lis 15, 2015 4:49 pm by sumskivardarac

» Kavez(Ćiba)
pitanje_ptice se zalijeću u staklo Emptyčet lis 15, 2015 4:43 pm by sumskivardarac

» izrađuje li itko drvene kaveze za gardeline ???potencijalni kupac slike i dimenzije molim ...
pitanje_ptice se zalijeću u staklo Emptyuto lip 09, 2015 10:41 pm by zlajozd

» Parenje stiglica/cesljugara,ishrana za pripremu i u vrijeme parenja
pitanje_ptice se zalijeću u staklo Emptyned lip 07, 2015 1:25 pm by dobarloszao

» letelica za ptice
pitanje_ptice se zalijeću u staklo Emptyuto lip 02, 2015 2:20 pm by dejan77

» Vrsta hrane
pitanje_ptice se zalijeću u staklo Emptysub tra 04, 2015 12:26 am by carduelis carduelis

» splitska tradicija pjeva grdelina
pitanje_ptice se zalijeću u staklo Emptyčet oľu 05, 2015 6:55 pm by Stipe Grdelin

» Pesma stiglica
pitanje_ptice se zalijeću u staklo Emptyčet oľu 05, 2015 6:46 pm by Stipe Grdelin

» Predstavljanje novih članova
pitanje_ptice se zalijeću u staklo Emptysri vel 18, 2015 12:35 am by sportlive


3 posters

    pitanje_ptice se zalijeću u staklo

    avatar
    zz


    Broj postova : 1
    Join date : 19.06.2012

    pitanje_ptice se zalijeću u staklo Empty pitanje_ptice se zalijeću u staklo

    Postaj  zz uto lip 19, 2012 6:58 pm

    Poštovani ljubitelji ptica,
    ne znam da li mi možete pomoći informacijom, ili me barem uputiti na odgovarajuću adresu.
    Problem je slijedeći: često prolazim kraj velike staklene fasade zgrade PBZ-a u Radničkoj ulici u Zagrebu.
    Gotovo svakodnevno ispred zgrade se mogu primijetiti ptice koje su uginule od udarca u staklo.
    Recimo da se radi ,prosječno, o 10-tak ptica tjedno ( koliko sam ja uspio primijetiti - možda ih je i više, ali ih miču svakodnevno ).
    To bi bilo najmanje nekoliko stotina ptica godišnje. Čini mi se to malo zabrinjavajuća brojka, što vi mislite?
    U nekoliko navrata pokušao sam doći do nekog odgovornog ,ali bezuspješno.
    Vrste koje sam uspio prepoznati kao najčešće žrtve ( nisam stručnjak ) su sljedeće :
    - sjenice ( velika sjenica - češće , te ona manja, plava – rjeđe ) ,
    - češljugari
    - vrapci
    - one zelenkaste ptičice nalik na kanarince, mislim da se zove čižak,ili jurčica ili neka slična tome- ispričavam se ako griješim.
    - rjeđe, neke vrste koje ne poznajem, uglavnom sitne pjevice , te nekad čak i vrane.
    Neko vrijeme nisam išao tim putem, sve do prije nekoliko dana, što me i potaknulo da ponovo pokušam doći do nekog rješenja:
    naime ugledao sam dva ( !!) mrtva djetlića , jednu sivu ptičicu koju ne prepoznajem,( možda slavuj ) te vrapca, sve na nekoliko metara udaljenosti. Taj zadnji slučaj sam i fotografirao.

    Dakle pitanje glasi : da li netko zna koja je službena procedura da se vlasnika zgrade „natjera“ da postavi one naljepnice u obliku grabljivica na fasadu ? Pretpostavljam naime da je to jedino što se može učiniti.
    Koga prvo moram nazvati ? Ornitološki institut? Ministarstvo okoliša ? Neku inspekciju ?
    Zahvaljujem na odgovoru, savjetu, uputi….
    punky
    punky


    Broj postova : 9
    Join date : 21.01.2010
    Age : 45

    pitanje_ptice se zalijeću u staklo Empty Re: pitanje_ptice se zalijeću u staklo

    Postaj  punky čet lip 21, 2012 10:08 pm

    zz je napisao/la:Poštovani ljubitelji ptica,
    ne znam da li mi možete pomoći informacijom, ili me barem uputiti na odgovarajuću adresu.
    Problem je slijedeći: često prolazim kraj velike staklene fasade zgrade PBZ-a u Radničkoj ulici u Zagrebu.
    Gotovo svakodnevno ispred zgrade se mogu primijetiti ptice koje su uginule od udarca u staklo.
    Recimo da se radi ,prosječno, o 10-tak ptica tjedno ( koliko sam ja uspio primijetiti - možda ih je i više, ali ih miču svakodnevno ).
    To bi bilo najmanje nekoliko stotina ptica godišnje. Čini mi se to malo zabrinjavajuća brojka, što vi mislite?
    U nekoliko navrata pokušao sam doći do nekog odgovornog ,ali bezuspješno.
    Vrste koje sam uspio prepoznati kao najčešće žrtve ( nisam stručnjak ) su sljedeće :
    - sjenice ( velika sjenica - češće , te ona manja, plava – rjeđe ) ,
    - češljugari
    - vrapci
    - one zelenkaste ptičice nalik na kanarince, mislim da se zove čižak,ili jurčica ili neka slična tome- ispričavam se ako griješim.
    - rjeđe, neke vrste koje ne poznajem, uglavnom sitne pjevice , te nekad čak i vrane.
    Neko vrijeme nisam išao tim putem, sve do prije nekoliko dana, što me i potaknulo da ponovo pokušam doći do nekog rješenja:
    naime ugledao sam dva ( !!) mrtva djetlića , jednu sivu ptičicu koju ne prepoznajem,( možda slavuj ) te vrapca, sve na nekoliko metara udaljenosti. Taj zadnji slučaj sam i fotografirao.

    Dakle pitanje glasi : da li netko zna koja je službena procedura da se vlasnika zgrade „natjera“ da postavi one naljepnice u obliku grabljivica na fasadu ? Pretpostavljam naime da je to jedino što se može učiniti.
    Koga prvo moram nazvati ? Ornitološki institut? Ministarstvo okoliša ? Neku inspekciju ?
    Zahvaljujem na odgovoru, savjetu, uputi….

    Probaj kontaktirati udrugu za zaštitu , a nečeš faliti ni ako se obratiš ovim iz ministarstva ili iz ornitološkog,vlasnik če morati suradjivat
    avatar
    strici


    Broj postova : 4
    Join date : 05.10.2012
    Lokacija : Wien, Austrija

    pitanje_ptice se zalijeću u staklo Empty Re: pitanje_ptice se zalijeću u staklo

    Postaj  strici pet lis 05, 2012 11:21 am

    To je stvarno veliki problem ne samo tamo gdje si ti to vidio. Prije par godina sam vidio isto kod stadiona Dinama.
    I ovdje gdje ja živim nije drukčije. Kad milom ne ide, ovdje prijatelji životinja budu i radikalni.

    Sponsored content


    pitanje_ptice se zalijeću u staklo Empty Re: pitanje_ptice se zalijeću u staklo

    Postaj  Sponsored content


      Sada je: sri svi 15, 2024 4:40 am.